Jdi na obsah Jdi na menu
 


O obci

Obec Žopy se rozkládá v čarokrásné scenérii Hostýnských vrchů na rozhraní hornatého Valašska a úrodné Hané,na úpatí 546 m vysokého kopce Lysina.Celou délkou vesnice protéká z blízkého pohoří potůček Žopka ,vlévajícího se po krátké pouti do říčky Rusavy.

    Dominantní střed obce tvoří čtvercová náves ,které vévodí starobylá zvonice,památný kamenný  kříž a útulná hospůdka.Katastrální území se rozkládá na ploše 520 hektarů a spadá do mikroregionu Holešovsko,které je součástí Zlínského kraje.

    V roce 1976 byla obec Žopy integrována k blízkému Holešovu,stala se jeho místní částí a veřejné správy se ujal Osadní výbor.

     V historických archivních písemnostech jsou Žopy několikrát uváděny v listinách arcibiskupa Jindřicha Zdíka z roku 1131.O hustém osídlení této úrodné krajiny svědčí  množství pravěkých archeologických nálezů ,které se objevují při dobývání jílu v místní  cihelně.Tato jediná firma  na území obce byla uvedena do provozu v roce 1914 a v současnosti vlastní 30 hektarů pozemků s denní produkcí 30 000 kusů plných pálených cihel a změstnává v letní sezoně až 40 pracovníků.

    Svěží vzduch,klid a krásná příroda láká občany k turistickým vycházkám do hostýnských vrchů a návštěvě rekreačních zařízení na Rusavě.

    Spokojenost 550 obyvatel Žop doplňuje dobrá vybavenost a infrastruktura obce ,ve které nechybí kulturní a sportovní zařízení pod lesem,tenisové kurty s víceúčelovým hřištěm u budovy Osadního výboru.

    Za neoddělitelnou součást obce ,lze také považovat rozsáhlou zástavbu 72 rekreačních chat,které řadí Žopy mezi největší rekreační oblast v okolí.

 

    Proto zveme všechny zájemce o pěší turistiku i bikekrosaře aby do naší malé vesničky zavítali.

 

 

Mapa Obce Žopy: zde

GPS souřadnice: 49°19'58.444"N, 17°36'38.603"E

Letecká fotografie obce Žopy                                                         zopy_zhora_mini.jpg
Video - pohled na Žopy z letadla

 

wm_player11.jpg 

 

skola.jpg